Gurur hayatınıza nasıl olumlu bir güç sağlayabilir?

İnsanın kendiyle ve yaptıklarıyla gurur duyması bir bakıma iki ucu keskin bir kılıçtır. Yeterince kendinizle gurur duymadığınızda yeterince başarılı ve tatmin olmuş hissetmek zordur. Bununla birlikte kendinizle çok gurur duyduğunuzda diğer insanlar kendini beğenmiş, narsist biri olduğunuzu düşünebilirler.

Aslında bakılırsa her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi kişinin kendisiyle gereğinden fazla gurur duyması da oldukça kötüdür. Çünkü en temelde gurur egoya ve benliğe vurgu yapar. Çok fazla kendisi ve yaptıklarıyla gurur duyan insanlar, diğerlerine karşı üstünlük duygusu geliştirebilirler. Hal böyle olunca insanlar bu tip insanların yanın bulunmak istemezler.

Resim Pexels tarafından Pixabay‘a yüklendi

Tüm bunlara rağmen kişinin kendiyle gurur duyması o kadar da kötü bir şey olmayabilir. Hepimiz kişisel başarımlarımızla tatmin olmak, takdir edilmekten keyif duyuyoruz. İnsanlar övgüyü, alçakgönüllülükle karşıladıkları sürece gurur duymasında bir sakında yoktur.

Gururun olumlu yanlarını görebilen insanlar çok daha fazla özgüvene sahip olur, olumsuzluğa karşı daha dirençli olurlar, liderlik ve başarmak konusunda istekli olurlar ve yaptıkları işlere oldukça önem verirler.

ThisIsEngineering adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Gururun olumlu yönlerini fark ettiğiniz ve egonuzu kontrol altında tuttuğunuz sürece gurur gerçekten size oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Çevrenizde doğru insanlar olsun

Helena Lopes adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Gururu beslemenin ve bencillikten kaçınmanın birçok yolu vardır. Bunlardan en önemli çevrenizde doğru insanların bulunmasıdır. Çevrenizdeki doğru insanlar, size destek, cesaret verecek ve hatta yeri geldiğinde sizi eleştirecek insanlardır. Hak etmediğiniz bir övgüyü size sunan insanlar egonuzu şişirmekten başka hiçbir şeye yaramaz. Yaptıklarınıza karşı rasyonel ve objektif bir değerlendirme sunan insanlar sağlıklı bir benlik duygusu geliştirmenize yardımcı olabilirler.

Mütevazı olun

Andrea Piacquadio adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Her ne başarmış olursanız olun, övgüleri kabul ederken mutlaka ama mutlaka mütevazı olun. Bu başarınızı daha da anlamlı hale getirecektir.

Yeni şeyler deneyin

Jonny Lew adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Yeni bir şey denemeye başladığınızda kendinize bir şeyde en iyisi olma izni vermiş olursunuz. Konfor alanınızın dışına çıkmak ve yeni şeyler denemek ve dahası başarılı olmak kendinizle daha fazla gurur duymanıza neden olacaktır.

Neyi seviyorsanız onu yapın

ELEVATE adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

İnsanlar işlerinden memnun olmadıklarında daha fazla dış doğrulamaya ihtiyaç duyar. Örneğin işinizi küçümsüyorsanız, kendinizi olumsuz duygulardan korumak için şişirilmiş bir ego geliştirebilirsiniz. Çalışmak her zaman eğlenceli olmak zorunda değildir, bu tip durumlarda kendinizi tatmin edecek alanlar belirleyin ve hatta neyi seviyorsanız onu yapın.

Kendinizi düşünmek için zaman ayırın

picjumbo.com adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Kim olduğunuzu, neye değer verdiğinizi ve yaşamınız hakkında ne hissettiğinizi düşünmek için kendinize zaman ayırın. İşiniz ve kendinizle duyduğunuz gururun sizde ve çevrenizde nasıl bir yankısı olduğunu düşünün.

Eğer bu düşünme sürecinde sağlıksız bir eğilim gözlemlerseniz kendiniz için bir eylem planı oluşturun. Bu noktada çevrenizdeki insanlar size oldukça fazla fayda sağlayacaktır.

Kendiniz dışında başka şeyler yapın

Helena Lopes adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Başkalarına yardım etmek için becerilerinizi kullanın. Bu sayede hayatınıza anlam katacak ve başkalarının hayatında etkin rol oynayarak başarı hikayelerinin bir parçası olabileceksiniz.

Yeteneklerinize inanmanızda ve bir konuda başarılı olduğunuzda kendinizi iyi hissetmenizde kesinlikle yanlış bir şey yok. Yalnızca bunu hem kendiniz hem de çevrenizdeki insanlar açısından sorunlu bir hale dönüştürmemeye çalışın.

Kaynak: 
https://www.lifehack.org/655321/being-proud-can-bring-a-positive-force-to-your-life

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)