İki dil bilmek ve konuşmak bilişsel işlevi artırıyor!

Dil yaşantımızın olmazsa olmazıdır. Dil yoluyla kendimizi ifade ediyoruz, etkileşim kuruyoruz, diğer insanları ve dünyayı algılayabiliyoruz. Universitat Oberta de Catalunya (UOC) ve Pompeu Fabra Üniversitesi’nden (UPF) bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, birden fazla dilde uzmanlaşmanın zihinsel sağlığımıza büyük faydaları olduğunu ortaya koyuyor.

Neurosychologia’da yayınlanan makaleye göre iki dili hayatı boyunca düzenli olarak kullanan kişilerin bilişsel kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu ve bunama gibi yaşlılıkta ortaya çıkan problemlerin büyük ölçüde azaldığı söyleniyor.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

UOC Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde profesör olan araştırmacı Marco Calabria, birden fazla dilin konuşulduğu ülkelerde demans yaygınlığı nüfusun iletişim için yalnızca bir dil kullandığı bölgelere göre yüzde elli gibi oranda düşük olduğu ortaya çıktı.

Gerçekleştirilen çalışmada araştırmada iki dilli bir eğilime odaklandılar. Bir yanda yalnızca bir dili konuşan ancak diğer dillere maruz kalan insanlar diğer yanda ise her iki dilde de mükemmel yeterliliğe sahip olan insanlar.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bu araştırma için İspanya’nın Barselona şehrini seçen araştırmacılar, yalnızca Katalanca ve Hem Katalanca hem de İspanyolcayı iyi bir şekilde konuşabilen insanları incelediler. Ortaya çıkan sonuç ise her iki dili de aynı yetkinlikte konuşan insanların bilişsel kapasitelerinin çok daha yüksek olduğu ve zihinsel problemler yaşama ihtimallerinin oldukça düşük olduğu.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Ardından Barselona ve metropol bölgesindeki dört hastanede 63 sağlık bireyi, hafıza kaybı gibi hafif bilişsel bozukluğu olan 135 hastayı ve en yaygın bunama türü olan Alzheimer’ı olan 68 hastayı incelediler. Katalanca ve İspanyolca’da yeterliliği belirlemek ve her bir dillilik derecesini belirlemek için bir anket oluşturdular ve daha sonra bu dereceyi nörolojik tanı yaşı ve semptomların başlangıcı ile ilişkilendirdiler.

Bilişsel avantajın kökenini daha iyi anlamak için, katılımcılardan hafıza testleri ve bilişsel kontrol gibi beş görevi yerine getirmelerini istediler. Ortaya ise daha yüksek derecede iki dilliliğe sahip kişilerin, pasif iki dilli kişilere göre daha hafif bir bilişsel bozukluğa sahip olduğu çıktı.

Resim Willi Heidelbach tarafından Pixabay‘a yüklendi

Araştırmacılara göre beynin kontrol sistemi, iki dili kontrol etmek ve birbirinden ayırt etmek için aktif bir şekilde çalışıyor. Bu yüzden birden fazla dili konuşabilmek kişiye nöroprotektif avantaj sağlıyor. Hal böyle olunca alzheimer gibi hastalıkların ortaya çıkışı büyük oranda engellenmiş oluyor. Araştırmanın ilerleyen safhalarında birden fazla dil bilmenin parkinson ve huntington gibi hastalıkları önlemede nasıl bir etkisi olduğuna odaklanacak.

Kaynak

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)