Minimalist fotoğraflar çekmek için 5 ipucu!

Minimalist fotoğrafçılık, tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmakla ilgilidir, böylece göz yalnızca konuya odaklanır.

Peki minimalist bir fotoğraf çekmek için ne yapmak gerekiyor?

Minimalist bir fotoğraf oluşturmak göründüğü kadar karmaşık değildir, burada kritik olan fazlalıklardan arındırmaktır. Ancak fotoğraf çekimin öncesinde dikkatlice düşünmek ve düzenleme yapmaya açık olmak gerekir.

Minimalizm, çoğu tür gibi oldukça özneldir ancak genel olarak, dikkatinizi dağıtmadan bir konuya odaklanmayı başarabilirseniz, minimalist bir görüntü yaratmada başarılı olursunuz.

İşleri basit tutun

Resim MichaelGaida tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bu basitçe bir konuyu daha az dikkat dağıtıcı bir açıyla çerçevelemeniz veya sonradan değişime uygun olmasıyla ilgilidir. Bu yüzden çekimlerinizde mümkün mertebe işleri basit tutun ve vurgulamak istediğiniz nesnenin çevresinde dikkat dağıtıcı diğer unsurların olmamasına özen gösterin.

Resim Markus Spiske tarafından Pixabay‘a yüklendi

Şimdi ise sizlere başarılı bir uygulama göstereceğiz. Bu uygulamada daha az unsur var ve bu sayede konuyu anlamak çok daha kolaylaşıyor.

Resim Oliver Yxmark tarafından Pixabay‘a yüklendi

Negatif boşlukları kullanın

Resim Nika Akin tarafından Pixabay‘a yüklendi

Minimalist fotoğraflar çekerken alacağınız en yaygın tavsiye negatif boşlukları etkili kullanın olacaktır. Bu her ne kadar ilgi çekici ve sıkıcı görülüyor olsa da ana konunun öne çıkması için kritik önme sahiptir. Bu yüzden negatif alanı kaçınılması gereken bir şey gibi değil de doğru kullanımla görüntünüzün dikkat çekmesine yardımcı alan olarak görün.

Açık gökyüzü ve net arka planla çekim yapın

Resim Simon Matzinger tarafından Pixabay‘a yüklendi

Açık bir gökyüzü ve arka planı olan bir nesnenin fotoğrafını çekmek, huzur ve sakinlik hissi verir. Aynı zamanda, izleyici tonların en açık olduğu fotoğrafa doğru yönlendirmek için görüntüde daha koy ve daha açık bölümler oluşturmanın bir gerekliliğidir. Nesnenin ışığını çevreleyen tonların tutulması onu daha çok belirgin hale getirir.

Bu şekilde oluşturulan bir fotoğraf hareket eden bulutlara sahip bir görüntünün aksine görüntüye çok daha ciddi bir görünüm verir. Bununla birlikte gökyüzü çekeceğiniz fotoğraf için uygun değilse ya da istediğiniz gibi değilse düzenlemeyi deneyebilirsiniz.

Fotoğrafınızı fazla renklerden arındırın

Resim Katzenspielzeug tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bir görüntünün sadeliğini sergilemenin bir diğer yolu fotoğrafı fazlalık renklerden arındırmaktır. Bu yüzden fotoğraflarınızı mümkün mertebe çok az renge sahip olacak şekilde düzenleyin. Bunun en iyi yollarından biri siyah-beyaz düzenlemeler yapmaktır. Bu sayede fotoğrafınızda farklı alanlar yaratmış olacaksınız ve nesne de çok daha fazla vurgulanacaktır.

Gizemli alanlar yaratın

Bir minimalist fotoğrafı daha dikkat çekici hale getirmenin yollarından biri belirli gizemli alanlar yaratmaktır. Bunun en güzel yollarından biri izleyiciyle yönlendirici çizgileri kullanarak bakması için yön vermektir. Bunun yaratıcı örnekleri ise ufuk noktalarıdır. Bu çizgiler konuyu ön plana çıkarmak için size oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)