Plastikle beslenen enzim keşfedildi!

Dünyamız yoğun bir plastik kirliliği ile karşı karşıya. Denizlerin, ormanların, çevrenin ve canlıların bu tehdide karşı korunabilmesi için her geçen gün sivil toplum kuruluşları uygulanabilir stratejileri bilim insanları ise çeşitli çalışmalar yürütüyor durumdalar.

Resim Robert Balog tarafından Pixabay‘a yüklendi

Son olarak Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan bir makaleye göre bilim insanları, bu yoğun plastik tehdidine karşı bir dizi çalışmalar yürüttüler ve plastiği parçalayabilen bir enzimin keşfini gerçekleştirdiler.

Resim EKM-Mittelsachsen tarafından Pixabay‘a yüklendi

Japon bilim insanları tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada atık sulardaki plastikler incelendi ve tuhaf bir enzim keşfedildi. Bu enzim plastik yiyen bir bakteri tarafından salgılanıyor ve yediği plastiklerden ürettiği enerjiyle hayatta kalabiliyor. O zamandan bu yana enzimleri yeniden tasarlamak için oluşturulan çalışmalar oldukça güzel sonuçlar doğurdu ve son olarak araştırmalarla birlikte bu enzim yeniden tasarlanmış oldu.

Resim RitaE tarafından Pixabay‘a yüklendi

Bu tasarlanabilen enzim doğan parçalanmayı hızlandırarak, plastiğin parçalanma süresini çok daha kısa süreye indirebilir durumda. Aynı zamanla plastiği altı kat daha hızlı bir biçimde parçalayabilme kabiliyetine sahip olan bu enzim dünyanın her yıl milyonlarca atıktan kurtulmasına yardımcı olabilir. Yine de net ve kesin bir çözüm sunmayan bu gelişmenin ilk aşamada makul bir sonuç verdiğini kabul etmek gerek ancak yine de sadece plastik atıklarla değil, plastik üretimine dair de bütünsel bir yaklaşım gezegenimizin geleceği açısından kritik bir önem arz etmekte.

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)