Salgın zamanı ayakta kalmak için işletmelere 5 ipucu

Koronavirüs salgını dünyanın hemen her bölgesinde işletmeleri büyük oranda olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz altı ayda işletmeler neyin işe yarayıp yaramadığına dair birçok ders aldı.

Amerikalı ünlü iş kadını yatırımcı, danışman Barbara Ann Corcoran salgın zamanında işletmelerin mutlaka dikkat etmesi gerek 5 ipucunu paylaştı.

İş planınızı bir kenara bırakın

Suzy Hazelwood adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Deneyimli iş insanı işletmelerin ilk yapması gereken şeylerden birinin Mart ayında oluşturulan iş planlarını bir kenara bırakmak olduğunu söyledi. Bunun yerine girişimci ve işletmeler mümkün mertebe mevcut müşterilerle etkileşimde bulunmalı ve onlar için fırsatlar yaratmalı. Çünkü yeni müşteriler edinmek, mevcut bir müşteri elde tutmaktan çok daha zordur.

Mülk sahibini arayın

Aleksandar Pasaric adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Salgın başladığından beri işletmeleri en çok zorlayan olgulardan biri işletme kiralarıdır. Kazancın büyük oranda düştüğü bu dönemde kira ödemek neredeyse imkansız hale geldi. Tam da böyle bir iklimde işletmelerin yapacağı en makul adımlardan biri mülk sahibiyle iletişin halinde olması, durumu verilerle izah etme ve saygıyla esneklik istemektir.

Nitekim dönem itibariyle mülk sahiplerinin de benzer bir korkuya sahip olduğunu unutmayın. Bu tür bir yaklaşım işletme olarak size muazzam bir avantaj sağlayacak ve işleyiş mümkün mertebe karşılıklı anlayışla ilerlemiş olacak.

Görüntülü görüşmeyle satış yapmayı öğrenin

Christina Morillo adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Fiziki birlikteliğin büyük tehlike arz ettiği bu dönemde oluşturulacak en makul satış stratejilerinden biri görüntülü görüşme üzerinden müşterilerle bağlantı kurmaktır. Bu yüzden görüntülü görüşme üzerinden satış yapmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Bir en iyi / en kötü durum senaryosu oluşturun

Fallon Michael adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Corcoran, salgın sırasında girişimcilerine iki plan hazırlamalarını tavsiye etti: biri önümüzdeki altı ay için mümkün olan en iyi sonucu ve diğeri mümkün olan en kötü sonucu ortaya koyacak bir senaryo oluşturun. İlerleyen günlerde salgın ile ilgili nasıl gelişmelerin olacağını şu an öngöremiyoruz ancak bu şekilde durum her ne olursa olsun, tamamen hazırlıksız yakalanmayacaksınız.

Kısa süreli planlar oluşturun ve buna odaklanın

Startup Stock Photos adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

Corcoran’a göre uzun vadeli bir büyüme planı için önümüzdeki çok fazla belirsizlik var. Bu yüzden kontrol edilemeyen durumların fazlaca ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu yüzden günlük, haftalık bir planlama yapmak ve buna odaklanmak bu dönemde yapılacak en akıllıca stratejilerden biridir.

Kaynak: 
https://www.inc.com/graham-winfrey/barbara-corcoran-shark-tank-business-plan-rent.html

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)