Türkiye’nin ilk dijital kitap platformu: Kitap Cumhuriyeti!

Dijital dünyanın gelişimi birçok alanda yeni alışkanlıkların ve algılama biçimlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun bir örneği ise yayıncılık alanında yaşanıyor. Artık insanlarda matbu bir kitap satın almak yerine çevrimiçi kanallarda okuma eğilimi gösteriyorlar. Oluşan bu alışkanlık doğrultusunda Türkiye’nin ilk dijital kitap platformu, Kitap Cumhuriyeti kuruldu.

Okurlarına, web’ten, tabletten, mobilden ve bir süre sonra e-kitap okuyucudan erişilebilir nitelikli ve ücretsiz kitap sunma deneyimini yaşatmak için yola çıkan platformun Yayın Kurulu’nda Müge İplikçi, Ömer Turan, Tuğba Dedeoğlu Demir, Emrah Polat ve Feridun Andaç gibi edebiyat dünyasının özel isimleri yer alıyor.

“Kitaplar özgürlük ister!” sloganıyla yola çıkan platformun temel ilkeleri şu şekilde açıklandı:

  1. Irk, cinsiyet, sosyal düzey, dini inanç ve fiziki farkları aşağılayan kitaplar yayımlanamaz.
  2. Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğünü sınırlayıcı kitaplar yayımlanamaz.
  3. Şiddet ve zorbalığa özendirici veya kışkırtıcı, çocukları olumsuz yönde etkileyici, bireyler, topluluklar ve uluslar arasında nefret ve düşmanlığı körükleyici kitaplar yayımlanamaz.
  4. Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinden küçük düşüren, aşağılayan veya iftira niteliği taşıyan lakap ve ifadeler içeren kitaplar yayımlanamaz.

Yayıma hazır hale gelen kitaplar edebiyathaber.net üzerinden ücretsiz, sınırsız ve süresiz olarak indirilebilecek.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anıl Bayraktar
1994 İstanbul'da doğdum. Eğitimimi Turizm üzerine tamamladım ancak her konuda içerikler üretmeyi oldukça seviyorum. Kendime ait bu bloğumda da her konudan içerikler ile sizlere paylaşımlar sunuyorum. İlginiz ve alakanız için teşekkürler.... :-)